Blog Zakup roweru na firmę – czy warto?

Zakup roweru na firmę – czy warto?

Zakup roweru na firmę to ciekawa opcja dla wszystkich przedsiębiorców. Jak jednak podejść do tematu, aby zakup ten przyniósł naszemu przedsiębiorstwu wymierne korzyści?

 

W Polsce zarejestrowanych jest ok. 3 milionów jednoosobowych działalności gospodarczych. Nawet jeżeli założyć, że część z nich w praktyce nie jest aktywna, to nadal szacuje się, że ok. 2,5 mln Polaków prowadzi swoje własne biznesy. Temat zakupu roweru w ramach działalności gospodarczej dotyka więc wielu z nas, dlatego postaramy się przybliżyć Wam, z czym wiąże się zakup roweru na firmę i jakie korzyści może przynieść.

 

Zakup roweru na firmę – kto może skorzystać?

 

Praktycznie każda osoba prowadząca działalność gospodarczą wykorzystuje w niej jakiś środek transportu. Dojazdy na spotkanie z klientem czy przemieszczanie się pomiędzy oddziałami firmy wymagają posiadania pojazdu. Oczywiście najpopularniejszym wyborem jest samochód, jednak zwłaszcza w mieście ciekawą alternatywę może stanowić rower. Przemieszczanie się na „dwóch kółkach” pozwala na ominiecie korków, wykorzystanie ścieżek rowerowych i często jest najzwyczajniej najszybszą opcją na przejazd przez zatłoczone centra miast. Przejdźmy więc do fundamentalnego pytania: w ramach jakiej działalności gospodarczej można kupić rower? Na myśl przychodzą w pierwszej kolejności  tego rodzaju przedsiębiorstwa, w których rowery stanowią podstawę funkcjonowania: biura turystyki rowerowej, wypożyczalnie, firmy kurierskie. Jednak w rzeczywistości rower można kupić na każdą firmę, o ile jesteśmy w stanie uzasadnić, że jest nam on potrzebny w działalności biznesowej. Jak to zrobić? Poniżej kilka przykładów.

 

Usługi świadczone u klienta

 

Świadczysz usługi z dojazdem do klienta? Jeżeli tak, to w jakiś sposób Twoi pracownicy muszą przecież do niego dojechać. To z kolei uzasadnia posiadanie środka transportu – np. roweru.

 

Dojazd do biura

 

Mieszkasz w jednym miejscu, a Twoja firma ma siedzibę w innym? Doskonale! Z miejsca zamieszkania do miejsca prowadzenia działalności również musisz jakoś się dostać, a rower jest jedną z opcji.

 

Przejazd pomiędzy oddziałami

 

Twoja firma ma kilka oddziałów? A może magazyn znajduje się w jednym miejscu, a biuro w drugim? Nic nie stoi na przeszkodzie, by przejazdy pomiędzy nimi realizować właśnie na rowerze.

 

To tylko kilka przykładowych uzasadnień dotyczących wykorzystania roweru w działalności gospodarczej, które nie powinny spotkać się ze sprzeciwem ze strony Urzędu Skarbowego. Oczywiście możliwości jest zdecydowanie więcej i każdy z Was na pewno znajdzie taką, która idealnie pasuje do jego działalności.

 

Jakie korzyści odniesiesz kupując rower na firmę?

 

Zakup roweru na firmę jako koszt uzyskania przychodu

 

Poprawa zdrowia, lepsza kondycja, czy szybszy czas przejazdu przez miasto, to oczywiście istotne zalety wykorzystywania roweru, jednak dziś skupimy się na aspekcie podatkowo – księgowym. Dla przypomnienia (choć pewnie dla każdego prowadzącego działalność gospodarczą jest to kwestia oczywista): zgodnie z ustawą o PIT, koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródła, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT, mogą zostać zakwalifikowane jako koszty uzyskania przychodu. Wyłączenia z art. 23 nie obejmują zakupu roweru. Co za tym idzie, koszt zakupu roweru może stanowić koszt uzyskania przychodu.

 

Ujęcie roweru w kosztach

 

Jeżeli chodzi o ujęcie zakupionego na firmę roweru w kosztach, to zależy ono od ceny zakupu. W przypadku, gdy nie przekracza ona 10.000 zł (netto dla czynnych podatników VAT, brutto dla „nievatowców”), cała kwota zapłacona za rower w całości może zostać ujęty bezpośrednio w kosztach, a podstawą będzie faktura zakupu. Jeżeli natomiast cena przekracza 10.000 zł, rower trzeba wprowadzić do ewidencji środków trwałych i amortyzować w czasie. Roczna stawka amortyzacji wynosi w tym przypadku 18%.

 

Odliczenie podatku VAT

 

Rower, zgodnie z klasyfikacją środków, jest zaliczany do środków transportu. Nie dotyczą go jednak ograniczenia w wysokości odliczenia podatku VAT, które mają miejsce w przypadku samochodów osobowych. Tak więc, o ile co do zasady w przypadku samochodu osobowego wykorzystywanego w celach prywatnych i firmowych, podatek VAT może zostać odliczony w 50%, o tyle w przypadku roweru odliczenie może wynieść 100%, nawet jeżeli rower wykorzystujemy również prywatnie.

 

Czy warto kupić rower na firmę?

 

Naszym zdaniem zdecydowanie tak. Formalności z tym związane nie są skomplikowane, a korzyści dla firmy – wymierne. Oczywiście mamy świadomość, że mimo wymieranych korzyści, zakup roweru może okazać się zbyt dużym obciążeniem dla firmowego budżetu, zwłaszcza jeżeli chcielibyśmy zamiast zwykłego roweru miejskiego zdecydować się np. na wysokiej jakości e-bike’a. W takim przypadku z pomocą przychodzą alternatywne rozwiązania, takie jak leasing lub najem długoterminowy, które już za moment znajdziecie także w naszej ofercie i które wkrótce opiszemy szerzej na blogu.

 

Niezależnie jednak od tego, które z powyższych rozwiązań wybierzecie, jedno możemy Wam zagwarantować: jazda firmowym rowerem dostarcza nie mniej satysfakcji, niż podróże prywatnym dwukołowcem.

Zadzwoń Napisz
Strona wykorzystuje cookies. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.X